Má lavinový kurz v Čechách cenu?

Chcete vyrazit do českých hor a neumíte si představit, co je bezpečné a co je už za hranou? A je v Čechách vlastně něco za hranou? Nebude trapný vytáhnout lopatu v Krkonoších? Divte se nebo ne, nebude! 

České hory mají spoustu lavinových svahů. Někde spadla za posledních 10 let jedna lavina, jinde to lítá několikrát za sezónu. No a co si budeme povídat, i když je to jednou za X let, nechceš u toho zrovna být. Nejdřív si ale pojďme říci, pro koho jsou laviny vlastně nebezpečné.

Koho ohrožují laviny

Řekněme to takhle. Ten, kdo si jednou za zimu vyjede lanovkou na Sněžku aby si dal v Poštovně čaj a nebo ten, kdo jede na hory na lyžařský zájezd ve ski resortu, je asi v klidu. Ohrožen lavinou může být kdokoliv, kdo se nachází v trajektorii lavinové dráhy a nebo pod ní. A to není na upravené sjezdovce ani u stanice lanovky. Pokud se ale chystáte vyrazit za hranice lyžařských středisek, přečtěte si následující řádky. Bezpečnost je totiž vždy na prvním místě a pokud už se chystáte do míst, kde hrozí laviny, měli byste o nich něco vědět.

Kdo myslíte, že uvolní lavinu spíš - lyžař nebo turista na sněžnicích?

Jak poznám lavinový svah?

Svah, na kterém hrozí riziko uvolnění laviny poznáte podle následujících parametrů.

 • sklon svahu a jeho tvar

Za potenciálně lavinově nebezpečné považujeme svahy se sklonem od 30°. Čím prudší, tím je riziko vyšší. Sklon svahu poznáte už doma v mapě. Pozor ale, tento údaj nemusí být v mapě vyznačen přesně. Tenhle zdroj tedy bereme orientačně a díky němu si uděláme o situaci obrázek.

Lépe posoudíme situaci přímo na místě. Svah můžeme změřit sklonoměrem. Ten nám poskytne poměrně přesný údaj. Měří ale pouze tam, kde se aktuálně nacházíte. Další metodou je měření pomocí hůlek. To nám řekne, jestli má svah více či méně než 30°. A to je právě ta hranice, která nás zajímá. Dále můžeme k měření použít buzolu a nebo aplikaci v chytrém telefonu. My doporučujeme sklonoměr – je to zkrátka rychlé a spolehlivé.

 • expozice svahu, neboli poloha vůči světovým stranám

To, jakým směrem je svah situován velmi ovlivňuje lavinovou situaci. Nejvýhodnější jsou svahy na jih (pokud ovšem není velmi slunný jarní den a provlhlý svah neztratí svou stabilitu), nejrizikovější naopak severní svahy. Je to tím, že jižní svahy jsou teplejší a sníh se lépe spojuje – tavící přeměnou vzniká firn. Na studených severních svazích naopak může probíhat výstavbová přeměna – na hranatozrnitý sníh. A to se nám v této souvislosti zrovna moc nehodí.

 • tvar terénu

Terén musíte umět číst a poznat nebezpečná místa. Ta se často tváří docela nevinně. Pozor si dávejte hlavně na převěje, hřebeny a závětrné svahy, muldy a žleby, skalnatý terén a les. Ano, les. Ne, nezastaví lavinu a ano, lavina se může sesunout i přímo tam, protože lesní porost, kleč, kořeny apod. destabilizují sněhovou vrstvu.

Orientace v lavinové problematice je alfa a omega pohybu v zimních horách

Kde v Čechách hrozí laviny

Asi nebudete muset dlouho přemýšlet – nejvíc lavinových svahů nalezneme v Krkonoších. Další lavinovou oblastí jsou Jeseníky a také Kralický Sněžník. Laviny padají hlavně v těchto horách. Není však vyloučeno, že zaznamenáme sesuvy i na jiných místech. Příkladem tomu mohou být třeba Krušné hory, kdy to po super bohaté nadílce v roce 2019 padalo i tam.

V Krkonoších jsou desítky lavinových drah. Všechny z nich nás samozřejmě neohrožují. K některým se vůbec nedostaneme. Jsou ale i takové, skrz které prochází turistické či skialpové trasy. Tady už je třeba mít se na pozoru. Situaci nepodceňujte a před túrou si zjistěte, zda nebudete tyto svahy cestou křižovat.

Dalším pohořím, kde padají laviny jsou Jeseníky. Sesuv můžeme ale zaregistrovat i na Kralickém Sněžníku. Tam už to není ale tak běžné. Počítáme třeba jednu lavinu za pár desítek let.

 

 

Krkonoše jsou velmi vyhledávané i v zimě

Zásady pohybu v zimních horách

 • V Čechách můžeme chodit mimo vyznačené trasy pouze mimo první a druhou zónu národního parku a nebo národní přírodní rezervace. Ať už jsme ale na frekventované magistrále nebo mimo, musíme dodržovat následující pravidla pohybu v zimních horách. 

  • pečlivě naplánovat svou túru tak, aby ji včas zvládl i ten nejpomalejší ze skupiny
  • říct o své trase komukoliv blízkému (kdo nejde s námi)
  • mít nabitý telefon (případně i powerbanku) a v něm stáhlou aplikaci Záchranka a uložená čísla třeba na horskou (+420 1210)
  • zkontrolovat si lavinovou předpověď a předpověď počasí
  • sbalit si vše, co bychom mohli potřebovat (lavinovou výbavu, dostatek oblečení, nepromokavou vrstvu, lékárničku, čelovku…)
  • nechodit nikdy sami
  • vyrazit na túru včas a mít vymyšlenou případnou únikovou variantu

  Tyhle zásady dodržujme nejen v Čechách, ale pochopitelně i v zahraničí. 

Skialpové trasy v Čechách

Ač nemáme takové hory jako naši sousedé, kam vyrazit určitě máme. Skialpové túry se dají podnikat ve všech našich pohořích. Některé mají oficiální skialpové trasy, v jiných si můžeme vyšlápnout po těch turistických. V tom tkví krása tohoto sportu – máme spoustu možností. Díky spolupráci správy národních parků, Horské služby a horských vůdců vzniklo na našich horách mnoho skialpinistických tras. Vedou turistickými trasami i mimo ně. I při výpravách po těchto cestách musíme dbát na pečlivé plánování, bezpečnostní pravidla a znalost lavinové prevence a záchrany.

Chceš se orientovat v lavinové problematice?

Na našich kurzech se naučíš základy pro pohyb ve volném terénu. Budeš umět vyhodnotit rizika a vědět, jak se chovat v zimních horách.

Lavinové kurzy v Čechách rozhodně cenu mají. Naučíš se  orientovat v problematice pohybu v zimních horách, zvládneš naplánovat bezpečnou túru, nepřekvapí tě nečekaně prudký svah, vyznáš se v lavinové prevenci a zjistíš, jak používat lavinovou výbavu. Když se totiž zorientuješ u nás, otevřou se ti dveře třeba na skialpové zájezdy v zahraničí, kde pročísneš prašánek i na větším kopci. 

Rádi tě vše naučíme. Pokud ti nevyhovuje žádný z našich termínů a nebo zajišťuješ kurz třeba jako teambuilding ve své firmě, tak nám napiš nebo zavolej a termín spolu určitě vymyslíme.