Ferraty v Dolomitech - po stopách 1.sv.války

Ferratové výpravy do zahraničí se těší velké oblíbenosti. Není se co divit! Sportovní zážitky snoubící se s dechberoucími výhledy, to jsou chvíle, na které vzpomínáme minimálně do další podobné akce. Pokud vám při tomto typu dovolené doteď chyběla trocha kultury nebo historie, vydejte se do Dolomit!

Dolomity jsou známé pro své nezaměnitelné scenérie v podobě rozeklaných skal, které se tyčí nad kýčovitě zelenými loukami a pastvinami. Tyto skalní útvary často až bizarních tvarů se nezaměnitelně zapsaly do historie. Probíhaly tu totiž klíčové bitvy 1. světové války. Dolomity jsou doslova protkané cestami místy tak úzkými, že se nám při pomyšlení na jejich překonávání s válečnou výstrojí tají dech. Často jsou zde k vidění  pozůstatky žebříků a lan právě z dob válečných. Dnes je spousta tras přejištěna a láká k zážitkům sportovce z dalekého okolí. Věřte totiž, že na ty původní “zajištěné cesty” by se vám nejspíš opravdu nechtělo.

Chodníky úzké a ještě užší - troufli byste si?

De Luca Innerkofler

Tato ferrata patří mezi ty lehčí. Nečekejte zde lezení dramatických převisů nebo holé stěny bez ocelových stupů. O to zajímavější ale je! Zážitek začíná už nástupem na ferratu. Nejideálnější je dostat se autem k Rifugio Auronzo. Stoupat sem budete nádhernou klikatou horskou silničkou, kdy budete po celou dobu nalepeni na okénku, protože krása začíná už odspodu. Od Auronza se vydejte směrem k Tre Cime. Cimy jsou tu jasnou dominantou, takže se určitě nespletete. Na rozcestí se vydejte doprava směrem k chatě Locatelli a dále sedlem Innerkofler. Jen co se dostanete na hřeben, cesta vás svede do zákopů. Představte si, že tady vojáci trávili celé dny, týdny, měsíce! Zákopy po několika stovkách metrů zmizí ve skále. Dále je potřeba pokračovat s čelovkami. Jediné světlo sem dopadá střílnami ve zdech tunelu. Až překonáte zákopy a tunely, budete pokračovat skrz suťový žlab a přes skalní prahy na vrchol. Tahle ferrata je zážitek od začátku do konce. Při sestupu se držte vpravo. Vracet se budete kolem chaty Lavaredo, kde vám určitě udělají výborné odpolední ristrettko.

Chceš jet do Dolomit?

Rádi tě vezmeme na tyhle peckovní ferraty. Aby toho nebylo málo, přidáme ještě jednu osvěžující ferratu vedoucí přímo zamohutným vodopádem. Pro osvěžení ti bude stačit natáhnout ruku.

Giovanni Lipella

Zajištěná cesta Giovanni Lipella byla poprvé otevřena už v 70. letech 19. století. Zavede vás mezi třítisícové vrcholy skupiny Tofana. Hned na začátku zaplujete do tunelů. Při pohledu střílnami ven vás zamrazí. Tunel je vlhký a kluzký. Je proto téměř po celé délce zajištěn ocelovým lanem a místy osazen ocelovými schody. Z tunelu vás světlo vyvede ven v místech, kde přebývali vojáci rakouské armády. Následuje traverz, kopec a výstup strmou skalní stěnou. Trasa pokračuje k rozcestí, kde si můžete vybrat, jestli se cítíte na výstup na třítisícovou Tofanu di Rozes (3225 m.n.m.). Pokud je stabilní počasí a dostali jste se až sem a síly máte stále dostatek, byla by škoda na vrchol nevystoupat. Následný sestup vyžaduje notnou dávku orientace, není příliš dobře značen.  Ferrata Giovanni Lipella je náročná především svou délkou a nadmořskou výškou, kde se nachází. Určitě ji můžeme doporučit.

Ferraty v Dolomitech jsou opravdu zážitek

Punta Anna

Tato ferratová trasa je další chuťovkou v okolí Cortiny. Můžete se setkat i s názvem Giussepe Olivieri – jedná se o tu samou ferratu. Nastupuje se od chaty Rifugio Angelo Dibona. Ferrata vede na stejnojmenný vrchol Punta Anna 2731m. Na ferratě nečekejte přemíru ocelových stupů, naopak. Leze se po holé skále, místy se spoustou přírodních stupů, někde budete muset stupy hledat. Nemějte ale strach, s použitím ocelového lana se to překonat určitě dá. Zážitek můžete umocnit následným výstupem na Tofanu di Mezzo 3244m. Sestupovka trvá cca 2 hodinky, tak si nechte dostatečnou časovou rezervu.

Naučíme tě být v horách samostatný

Na našich kurzech se naučíš základy pro pohyb v horském terénu a na ferratách. Budeš umět vyhodnotit rizika a vědět, jak se chovat v letních horách.

Některé ferraty jsou jednoduší, jiné vyžadují více síly v paži nebo techniky. Co je ale pro všechny stejné je to, že abys byl na ferratě v pohodě, musíš znát určité zásady plánování, orientovat se v náročnosti, umět odhadnout své síly, bezpečně se navázat, používat vybavení a mnoho dalších skills. My ti rádi naše letité zkušenosti předáme. Vybrat si můžeš z plánovaných akcí, na každou sezónu jich plánujeme několik. Když nevybereš, tak se nám ozvi a společně vymyslíme to, co ti bude vyhovovat a nebo tě vezmeme na tvůj vysněný vrchol.