Holinky do vašeho e-mailu.
Sledujte nás na sociálních sítích
© 2021 - 2023
Hledáte perfektní místo, kde se seznámit s ferratovým vybavením a naučit se bezpečnou techniku? Pro začátečníky je via ferrata Vodní Brána ideální, zkušenějším udělá radost nová trasa extrémní obtížnosti D/E.
V přírodní rezervaci Údolí Jizery jen kousek od Semil se nachází oblíbená zajištěná cesta Vodní brána. V této oblasti je populárním turistickým cílem především Riegrova stezka, která vede po druhém břehu řeky Jizery a alespoň kratší 10km okruh vám může den strávený na ferratě příjemně ozvláštnit. Pojďme se ale podívat na všechno, co byste měli o této ferratě vědět, než se sem poprvé vydáte.
Vznik této via ferraty byl komplikovaný především z důvodu umístění v srdci přísně chráněné kaňonovité oblasti Údolí Jizery, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin a živočichů jako kriticky ohrožený lomikámen trsnatý vlnatý, silně ohrožený svízel horský a také silně ohrožený mlok skvrnitý, ledňáček říční nebo výr velký.
O vzniku ferraty se debatovalo již od roku 2010, ale první dvě cesty byly po podrobném botanickém průzkumu povoleny až v roce 2013. Prostředky pro jejich vybudování byly částečně hrazeny z crowdfundingové kampaně na Startovači. Od té doby se o údržbu stará spolek Vodní Brána z.s., který v roce 2019 vybudoval a při 110. výročí Riegrovy stezky oficiálně otevřel novou třetí trasu.
Vodní brána je otevřená celoročně a vstupné je zdarma. Návštěvníci mohou přispět drobnou částkou na transparentní účet spolku Vodní Brána z.s. Zakázáno je pouze lezení bez potřebného vybavení a logicky při bouřce.
Parkování se nachází 250 metrů od ferraty, takže nástup je naprosto exkluzivní. V ulici U tunelu se nachází hned dvě bezplatná parkoviště s veřejným WC (je to teda jen tojtojka, ale tak lepší než nic).
Pravidla pro pohyb na této ferratě striktně vyžadují následující vybavení:
Pokud to ale s ferratami myslíte vážně a české ferraty berete jako trénink na Alpy, předchozí vybavení by pro vás mělo být samozřejmostí. Ze zkušeností ideálně doporučujeme:
Myslete na to, že i ferraty umí někdy potrápit. Bezpečný pohyb na skalách vždy znamená, že byste měli být připraveni i na různé nečekané problémy: závratě spolulezce, změna počasí, přecenění sil, atd. K tomu potřebujete vybavení stejně jako znalost základů správné techniky, například dojišťování.
Specifikem ferraty Vodní brána je absence jakýchkoliv umělých stupů, takže zapomeňte na chůzi po žebříku z kramlí a připravte se na zážitek ne nepodobný opravdovému skalnímu lezení po přírodních chytech.
Pokud jste začátečník nebo rodina s dětmi, určitě vyražte nejprve na modrou trasu – tato trasa nezačíná až dole u břehu, ale cestou z parkoviště musíte odbočit vlevo na pěšinu lesem, která vás zavede k nástupu.
Ferrata měří 90 metrů s 65 metrovým převýšením, výstup a sestup vám zabere zhruba 20 minut. Po cestě vás čeká členitý terén plný spolehlivých chytů a říms. Příjemnou vlastností této ferraty je rozdělení na jednotlivé úseky, kdy po každém těžším kroku máte možnost si vydechnout a užít nádherné výhledy.
Jen upozorňujeme, že tato ferrata je obousměrná, takže zde můžete potkat sestupující spolulezce. Kličkování na jednom laně je někdy doslova baletní představení. Osobně všem doporučujeme výstup ferratou pouze nahoru, sestup čistě lesem.
Na této trase už narazíte na několik pasáží, kde oceníte případné zkušenosti s lezením na umělé stěně. Nástup je přímo u řeky, po krátkém traverzu začněte stoupat nahoru. Dejte si pozor, traverz nad řekou dál pokračuje k nejtěžší trase.
Červená trasa měří 100 metrů a převýšení dosahuje 75 metrů, zpátky u řeky budete za 30 minut. Zhruba v polovině narazíte na jedno těžší místo, horní část ferraty je už poměrně exponovaná a závěrečný lanový most prověří váš strach z výšek.
Tahle trasa už je pro ostřílené lezce, kteří chtějí nějakou náročnou výzvu (alespoň tedy na poměry českých ferrat). Nástup je stejný jako na červenou trasu, ale pokračujete traverzem podél vody o něco dále.
Fialová trasa měří 200 metrů se 75 metrovým převýšením, pro výstup a sestup počítejte zhruba se 45 minutami. Hned úvodní traverz je především o hlavě, tzv. morálovka. Nahoru už vede lano jednoduššími pasážemi v příjemných spárách, ve druhé třetině si užijete technicky náročnější plotnu a malý lanový mostek.
Pro troufalé je tu možnost vyzkoušení extrémní varianty obtížnosti “E”. Jen dejte pozor, ať nepřeceníte své síly!
Všechny tři trasy se potkávají na vyhlídce nad ferratou, odkud vede sestupová cesta lesem vlevo. K sestupu používejte ideálně tuto trasu, ať nedochází k ničení lesního terénu v chráněné oblasti přírodní rezervace. Sestup je možný i po Modré trase (B/C), ale záleží na množství lidí – pokud je na ferratě rušno, určitě se vám do kličkování v protisměru nebude chtít.
Celá ferrata je opravdu krásná a láká mnoho lidí. Není se ani co divit, nachází se na krásné kompaktní skále v nádherné přírodě s výhledem na řeku Jizeru. Ferraty na první pohled nevypadají obtížně, jen je potřeba dát pozor na náhlou změnu počasí v letních měsících. Krátký pětiminutový deštík může dokonalý zážitek mrknutím oka změnit v dramatické odpoledne končící návštěvou ortopedie. Naše kamarádka, toho času klientka, by mohla vyprávět...
Lezli jsme poslední déčkovou ferratu a zhruba v půlce nám začalo náhle poprchávat. Stačilo jen 5 minut slabého mrholení, aby skála zvlhla a začala se nepříjemně smekat. Skoro jako na klouzačce. Když se tahle změna sečetla s měkkou podrážkou sportovních tenisek a chvilkovou nepozorností, bylo zaděláno na malér.
Jedno jediné uklouznutí vedlo k vymknutému kotníku, naštěstí bez přetrhaných vazů. Nahoru už to nešlo a jediná možnost, jak se v takové situaci z ferraty dostat dolů, je s pomocí šikovného instruktora nebo záchranáře.
A jak to celé dopadlo? Určitě by to nešlo bez zvládnutých technik pokročilé záchrany - spouštění, sestrojení kladky a přemostění lanovkou. Patříme k profesionálům, takže jsme našeho maroda dostali dolů naprosto bezpečně. A o kousek dál v textu pak najdete recenzi od dalšího účastníka této napínavé expedice, za kterou mu moc děkujeme.
Seznámíme vás se základním vybavením – naučíte se správně obléct do sedacího úvazku a připnout ferratovou brzdu. Naučíme vás, jak se vyznat v klasifikaci obtížností ferrat, a projdeme si zásady bezpečného pohybu na zajištěných cestách, abyste neohrozili sebe ani ostatní lezce. A pak už nás čeká jen adrenalin, pot a krásné výhledy.
Holinky do vašeho e-mailu.
Sledujte nás na sociálních sítích
© 2021 - 2023